Jedna z věcí, které máme na packraftech opravdu rádi, je, že jsou téměř bezúdržbové. To sedí naší poněkud svobodomyslné povaze.
Nicméně pár věcí ohledně péče o packraft se přeci jen najde, a to zejména v případě, že máte loď vybavenou systémem TIZIP.
Jak se mám o packraft starat?
Nijak zvlášť. Kromě lodí, vybavených systém TIZIP, kde je naopak péče o zip zásadní (viz níže), to s péčí o packraft nemusíte přehánět.
- Během akce packraft nevyžaduje v podstatě žádnou pozornost. Po nafouknutí packraft vždy natemperujte (položte na chvíli do vody, která bude zpravidla studenější než vzduch – z toho důvodu se objem vzduchu v lodi zmenší a loď změkne) a následně znovu dofoukněte.
- Během zastávek nenechávejte packraft nafouknutý na slunci. Přímé slunce a horko dokáže opravdu znatelně zvětšit tlak vzduchu v lodi a může dojít k poškození švů, zipu apod. Ideální je loď pro jistotu při pauzách v horkých dnech ufouknout.
- Vždy po akci opláchněte packraft od nečistot a písku a nechte vyschnout. Pak ho libovolně smotejte a hoďte někam do skříně nebo pod postel mimo dosah slunečních paprsků. Toť vše.
Co je TIZIP a jak na péči o něj?
TIZIP je systém vodotěsného a vzduchotěsného zipu vyvinutý před více než 20 lety v Německu, kde se vyrábí dodnes. Je využívaný všude, kde je v outdoorovém prostředí třeba udržet věci v suchu. Na packrafty se hodí z prostého důvodu, kromě vodotěsnosti je i vzduchotěsný! Díky použití TIZIP uděláte ze svého packraftu vlastně jeden velký drybag.
Je-li váš packraft vybaven systémem TIZIP, je nutné se o něj starat, a to v podstatě neustále.
Zip je potřeba čistit a lubrikovat nejen po každém použití, ale ideálně rovněž během vícedenních výletů a expedic. Každá nečistota v zipu totiž znamená snížení jeho funkčnosti, a tedy pravděpodobně únik vzduchu z lodi. A to samozřejmě nechcete.
Čím čistit TIZIP?
K péči o TIZIP postačí malý hadřík nebo kus látky, která nepouští chlupy, starý zubní kartáček a silikonové mazadlo pro údržbu TIZIP. Tuto soupravu zabalenou tak, aby by se k ní nedostaly žádné nečistoty, mějte s sebou při každém použití packraftu.
Při použití packraftu logicky dochází k jeho znečištění. Velkým nepřítelem systému TIZIP je zejména písek a další drobné nečistoty, které se mohou při otevření dostat mezi jednotlivé zuby. Následně pak zip nemusí jít zavřít nebo nemusí stoprocentně těsnit. Před uzavřením zipu jej vždy prohlédněte a použijte k odstranění nečistot kartáček.
Při umístění nákladu dovnitř packraftu (ideálně ve vodotěsném vaku) se vždy ujistěte, že na povrchu vaku není písek a jiné nečistoty. Vak se při nakládání do packraftu zpravidla dotýká zipu a může tak dojít k jeho znečištění.
Jak na lubrikaci?
TIZIP je dále nutné pravidelně lubrikovat. Protože lubrikant přitahuje písek a drobné nečistoty, neaplikujte lubrikant nikdy přímo do zubů zipu. Zip zavřete a pomocí hadříku naneste lubrikant zvnějšku na zavřený zip tak, aby byl lubrikovaný po celé délce. Poté setřete všechen přebytečný lubrikant, který by jinak přitahoval drobné nečistoty. Otevřete zip a pomocí hadříku naneste menší množství lubrikantu na zip a také na konce běžce. Několikrát zavřete a otevřete zip – vše by mělo běhat naprosto hladce. Pokud zip neběhá hladce, prohlédněte jej, případně znovu vyčistěte a aplikujte lubrikant.
V ideálním případě by na zipu měl být neustále tenounký nános lurikantu tak, aby jezdcem zipu bylo možné zip lehce otevřít a zavřít.
Pozor: TIZIP vždy lubrikujte před prvním použitím packraftu. Nový packraft nemá TIZIP lubrikovaný!
Jak na skladování packraftu s TIZIP?
Po použití vždy nechte zip otevřený, aby zcela vyschl. Pokud podmínky nedovolí vyschnutí zipu a musíte například cestovat domů z vaší expedice s mokrým packraftem, zabalte loď tak, aby k zipu byl přístup vzduchu a mohl dýchat.
Následně doma složte packraft ideálně tak, aby TIZIP nebyl přehnutý.
Další články z našeho blogu
Praktické rady a odborné návody pro každého nadšence do pacraftů
Tak tuhle mašinku jsme potřebovali. Elektrická pumpička, která nafoukne packraft lehce pod dvě minuty! S Flextailem nafukujeme naše packrafty od samého začátku, nicméně nová MAX Pump 3 je ještě výkonnější než její kolegyně. Umí dávat až 500 litrů za minutu při tlaku 5 kPa a loď s ní nafouknete opravdu
Vyzkoušet jakýkoliv z našich modelů není vůbec problém. Stačí se ozvat, vyzvednou a pustit se třeba do péřejí kanálu v Českém Vrbném. Tento týden se u nás stavil Michal a Jitka a s packrafty Eddy a Tramp si sedli na první dobrou. Ohledně možností testování koukněte do sekce Půjčovna.
S dětmi dostává packrafting další parádní rozměr. Ať už se vydáte na dobrodružství na klidné vodě, nebo na nějakou tu řeku, vždy to stojí za to. Děcka mají problém v packraftu s tím, že přes širší trubky kajakářským pádlem špatně dosáhnou do vody. Pokud se učí pádlovat třeba na klidné