Nafouknutí packraftu je otázka pár minut. Použít můžete nafukovací vak nebo třeba kapesní pumpičku. Jak na to?
Ventil
Před nafouknutím packraftu je třeba sestavit ventil, který je v balení samostatně a sestává z jednocestného ventilu, dvoucestného ventilu, těsnění a kroužku.
Nejprve nasaďte těsnění na ventil. Poté nasaďte kroužek přes těsnění. Nakonec zavřete oba ventily.
Péče o ventil
- Udržujte ventil čistý.
- Vždy se ujistěte, že v závitu není např. písek nebo jiné nečistoty.
- Ujistěte se, že ve ventilu je pevně zasazené těsnění.
- Abyste předešli ztrátě jednotlivých částí ventilu, vždy se ujistěte, že O-kroužky spodní části ventilu i víčka jsou na správných místech. (OBR)
Nafouknutí pomocí nafukovacího vaku
- Odšroubujte hlavní tělo ventilu a do otvoru našroubujte závit nafukovacího vaku.
- Otevřete vak a nechte ho napustit vzduchem. Ve venkovním prostředí pomůže slabý vítr, díky kterému se do vaku dostane vzduchu více, nicméně není nutností. Do vaku se vzduch dostane jeho pouhým otevření, pouze v menším množstvím.
- Vak uzavřete rolováním a postupným stlačením vaku vtlačte vzduch do trupu lodi. Celý proces opakujte, dokud nebude packraft nafouknutý cca z 80 % (zhruba 10 opakování podle typu a velikosti packraftu).
- Odšroubujte vak a rychle zavřete dvoucestný ventil.
Samotný vak k nafouknutí packraftu nestačí, neboť není schopen vyvinout dostatečný tlak. Finální dofouknutí lodi je třeba vždy provést ústy nebo manuální pumpičkou.
- Odšroubujte vrchní víčko dvoucestného ventilu a packraft dofoukněte.
- Vrchní část ventilu je jednocestná, a tedy zabraňuje zpětnému úniku vzduchu z lodi.
Maximální doporučený tlak je 0,08 BAR / 1,2 PSI. Zjednodušeně řečeno, trup lodi musí být po nafouknutí dostatečně pevný.
Před použitím lodi doporučujeme packraft nejprve temperovat. Položte jej na pár minut na vodu, čímž dojde zpravidla k ochlazení vzduchu v packraftu, a tedy ke zmenšení jeho objemu a tlaku. Následně loď dofoukněte tak, aby se tlak v lodi stabilizoval.
Nafouknutí pomocí elektronické pumpičky
Pro nafouknutí lodi elektronickou pumpičkou odšroubujte celý ventil. Do ventilu vsuňte příslušný ventilek pumpičky a loď nafoukněte. Po odstranění pumpičky je nutné rychle našroubovat ventil zpět a počítat s únikem vzduchu z ventilu. Nafukovat můžete také pouze odstraněním vrchního víčka ventilu. V tom případě se lo´d nafoukne pomaleji a s větším výdajem energie pumpičky, ale po odstranění pumpičky ventil neuniká.
I v tomto případě bude nutné provést finální dofouknutí packraftu ústy nebo ruční pumpičkou (viz výše).
Ideální “nafukovací” setup do terénu
Do terénu jsme si zvykli vyrážet s malou kapesní elektronickou pumpičkou Max Pump 2 Pro. Packraft nafoukne za pár minut za zlomek kapacity baterie. Poslouží tedy i další den, nebo ji můžete večer použít jako světélko nebo nabíječku. Pokud úplně nehoníte gramy, nebo třeba plánujete využívat auto, může se hodit i výkonnější pumpička MAX Boat Pump. Ta zvládne tlak až 1,7 PSI.
Pro finální dofouknutí bereme s sebou ještě malou ruční pumpičku, pokud tedy nehoníme gramy. Pokud ano, vystačíme si v pohodě s vlastním dechem. Pomocí ruční pumpičky můžete díky její delší hadici dofouknout pohodlně packraft také během plavby bez nutnosti vysedání z lodi.
Vždy však bereme s sebou nafukovací vak. Nikdy nevíte, kdy vás může elektronika zradit – vzduch chycený do vaku je prostě jistota.
Další články z našeho blogu
Praktické rady a odborné návody pro každého nadšence do pacraftů
Tak tuhle mašinku jsme potřebovali. Elektrická pumpička, která nafoukne packraft lehce pod dvě minuty! S Flextailem nafukujeme naše packrafty od samého začátku, nicméně nová MAX Pump 3 je ještě výkonnější než její kolegyně. Umí dávat až 500 litrů za minutu při tlaku 5 kPa a loď s ní nafouknete opravdu […]
Vyzkoušet jakýkoliv z našich modelů není vůbec problém. Stačí se ozvat, vyzvednou a pustit se třeba do péřejí kanálu v Českém Vrbném. Tento týden se u nás stavil Michal a Jitka a s packrafty Eddy a Tramp si sedli na první dobrou. Ohledně možností testování koukněte do sekce Půjčovna.
S dětmi dostává packrafting další parádní rozměr. Ať už se vydáte na dobrodružství na klidné vodě, nebo na nějakou tu řeku, vždy to stojí za to. Děcka mají problém v packraftu s tím, že přes širší trubky kajakářským pádlem špatně dosáhnou do vody. Pokud se učí pádlovat třeba na klidné […]